Hírek
Méz
Van:
de a ,,gyártási technológia” mindegyiknél ugyanaz: a méhek begyűjtik az édes nektárt, elraktározzák, mígnem cukor vegyületévé válik. Vannak, akiknek kedvenc csemegéjük a lépes méz: ezt tömény állapotban egyenesen a kaptárból veszik ki, a viaszréteg alól. Tudni kell, hogy minden jó, tehát hamisítatlan méz ikrásodik. A laikusok ezt gyakran hibának tartják, holott az így ,,fémjelzett” mézet csak időnként fel kell melegíteni (40-50 fokra), hogy ismét cseppfolyós legyen. Az időben, jól megérlelt méz sohasem romlik.
A virágmézek általában világosak, bár más-más árnyalata van az akácméznek, az almaméznek, a hársméznek, a lóheréből, a bogáncsból és még számtalan virágból nyert méznek. Az erdei mézek sötét árnyalatúak, az alapanyagot a tűlevelű fák, a tölgy, az útilapu és sok lombos fa adja a méheknek. A virágméz 36 százalékban tartalmaz szőlőcukrot (glükózát) és 39,7 százalékban gyümölcscukrot (fruktózát), viszont az erdei méz hat különböző cukrot tartalmaz, és ezenkívül még hét bizonytalan eredetű cukorfélét. A cukor közül a szőlőcukor a legértékesebb, mert a szervezetben közvetlenül gyorsan felszívódik.
Nagyon jó hatással van a szívizom működésére, a májra, ahol állati eredetű keményítő olyan fontos anyagokat, mint amilyen pl.: a PP faktor (értágító, javítja a szövetek oxigénellátását). Kalóriaérték, tápanyagok szempontjából a méz több mint 70 , az ember számára fontos anyagot tartalmaz. Különösen fontos, hogy a gyerekek rendszeresen fogyasszák a növekedést serkentő anyaga miatt is. Rendkívül jótékony hatással van az ember szervezetére.
A felnőtt ember számára a legmegfelelőbb napi adag 100, de a legtöbb 200 g, arányosan elosztva: reggel 30-60 g, a nap folyamán 40-80 g, este 30-60 g, két órával étkezés előtt, három órával étkezés után. A gyerekek napi adagja körülbelül 30 g. Több nem ajánlatos, mert a szénhidrátok felhalmozódásához vezetne, aminek káros következményei lehetnek. Azt mindenki tudja, hogy megfázáskor, köhögéskor mézet kell a teába tenni, de az már kevésbé közismert, hogy éppen ilyen gyógyító hatással van számos más bajra: a felső légutak megbetegedéseire, a tüdő, a szív, a gyomor, a bél, a máj, a vese, az idegrendszer, a bőr megbetegedéseire és a legújabb tudományos és klinikai kutatások, tapasztalatok szerint a sugárártalomra is. Előfordulhat túlérzékenység is a mézzel szemben, ilyenkor a mézet ételekbe, különböző élelmiszerekbe vegyítve kell fogyasztani.
A mézet a kozmetikai ipar is felfedezte, sok készítménynek – arcápoló szappanok, krémek, arctejek, stb. – alapanyagához mézet is ad.