Virágméz
A megunhatatlan virágméz
Vegyes virágmézek bőséggel, egyenesen a termelőtől. Az ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag termékeket itt vonzó áron beszerezheti. Az általunk kínált virágmézek nemcsak teák, üdítők vagy kávék ízesítésére alkalmasak, de legalább annyira a hasznára válhatnak a sütés, illetve főzés során is. Próbálja ki valamennyi biotermékünket, és kóstolja meg saját készítésű méhpempőnket is!
A vegyes virágmézről bővebben
A köztudatban élő tévhit a vegyes virágmézet hátrasorolja a mézek hierarchiájában, és a fajtamézeknél gyengébbnek minősíti. Fogalmunk sincs, hogy honnan ered ez a téveszme, de az biztos, hogy nem is állhatna távolabb a valóságtól.
Mit nevezünk vegyes virágméznek?
Valójában az előbb említett tévhitnek az ellenkezője igaz: a virágméz gazdagabb beltartalmú, mint a monomézek, és ennek megfelelően összetettebb élettani hatásokkal rendelkezik.
Tulajdonképpen minden mézet, amit a méhek gyűjtenek, vegyes virágméznek nevezhetnénk, hiszen a szorgos rovarok mindenfajta növényt bejárnak a kaptár 5 km-es körzetében. Ezért még abban az esetben is keveredik más növény nektárja a mézbe, ha célzottan méhlegelőre visszük a méheket, vagyis az adott szezonális növény (pl. repce, napraforgó, akác) lesz fölényben.
Mi alapján dönthető el akkor, hogy vegyes vagy fajtamézről van szó? A méhészet erre irányadó értékeket határozott meg, amelyek a fajtaméz típusától függően különbözhetnek, de általánosságban a 45%-os határt veszik figyelembe. Tehát 45% fölött kell lennie a méz fajtajellegét meghatározó növény pollenjének, hogy hársméznek, akácméznek, zsályaméznek nevezhessük.
Az ízek szimfóniája
A vegyes mézet a méhek jellemzően májustól július végéig gyűjtik, amikor a mező kiapadhatatlan növényi nektárforrás. A mézek színpompás kertek és tarka rétek virágainak édes nektárját őrzik; a vegyes mézben ez a sokféle növényi íz érik össze, és alkot megismételhetetlen ízharmóniát.
A virágméz összetétele tájegységenként és évszakonként különböző, de két teljesen egyforma összetételű virágméz nincs is. Sokszor egy-egy pergetés során a méhészek 40-50 különböző növény nektárjával is találkozhatnak.
A virágméz a gyorsabban kristályosodó mézek kategóriájába tartozik: növényi összetételétől függően 1-2, de legfeljebb 4-6 hónap alatt kikristályosodik. Ez egy természetes folyamat, a méz attól ugyanolyan finom marad. Ha szeretnénk mégis visszafolyósítani, legfeljebb 40 Celsius-fokon tegyük, különben veszít beltartalmi értékéből.
A virágméz jótékony hatásai
Mivel sokféle növényi nektár, illóolaj, cukor és ásványi anyag keveredik benne, a vegyes virágméz rendelkezik a szakértők szerint a legértékesebb beltartalommal a mézfajták világában. A mezei virágok mellett a természetgyógyászatban használatos gyógynövények összetevőit is tartalmazza, így nem csoda, hogy bővelkedik jótékony élettani hatásokban.
- Gazdag vitamin- és ásványianyag-tartalma erősíti az immunrendszert.
- Antiszeptikus, antibakteriális és gyulladásgátló hatású.
- Enyhíti az emésztési zavarokat, a szellemi és a fizikai fáradtság tüneteit.
- Vastartalmának köszönhetően segíti a vörösvértestek képződését, ezáltal javítja a vérkeringést.
- Magas kalciumtartalma a csontok egészségének védelméért felel.
Ízlelje meg az illatos, tarka mezők virágesszenciáját– rendeljen vegyes virágmézet a Bodó Méhészettől! Próbálja ki a hasonlóan gazdag beltartalommal rendelkező, csodaszerként emlegetett méhpempőnket is!