Mézfajták Magyarországon
Melyek a legelterjedtebb mézfajták?
A legelterjedtebb mézfajták mindegyikét jelen cikkünkben nem soroljuk fel. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy kis országunkban összesen ennyi fajta mézet állítanak a méheink elő, csak ezek az legelterjedtebb mézek a méhészek között.
Lényegesen több fajta méz van a világon, de ahhoz, hogy több fajtát állítsanak elő a kis állatok, olyan virágra is szükség lehet, ami lehetséges, hogy kis hazánkban egyáltalán nem őshonos, így elég bajos azt megtermelni.
Lássunk is hozzá, nézzük meg, hogy melyek a legelterjedtebb mézfajták hazánkban, amelyek közül a Bodó Méhészet kínálatában is megtalálsz valamennyi fajtát, és igény esetén meg is vásárolható.
Akácméz:
Kezdjük is a sokak által igen ismert termékkel, az akácmézzel. Maga az akácfa (Robinia) őshonos fa Magyarországon. Szinte nincs is olyan erdő, ahol nem található meg ez a fajta virágzó fa. Kevesen tudják, de Magyarország összes erdejének majdnem a negyede akác főfajú fa. Igen kiváló mézelő növény, ami általában május első heteiben ontja magából a nektárt amit a kis bogarak szívesen meglátogatnak, amennyiben elérhető közelségben van számukra. A méhészek ezt a fajta növényt szeretik a legjobban, mivel ha szerencsések és az idő is kedvező, ebből a mézből lehet a legnagyobb mennyiséget pörgetni. A magyar méztermés felét majdhogynem ennek a virág nektárja teszi ki méz formájában. Az akác szerepel a magyar hungarikumok listáján is.
Az egyik legelterjedtebb és az egyik legismertebb mézfajta a vásárlók körében, és illő tudni, hogy igen széles a felhasználási területe és lehetősége is. Az akácmézről tudni kell, hogy nagyon kevés virágport tartalmaz. A Magyarországon kitermelt, és méhek által gyűjtött akácméz igen különleges, és jó tudni, hogy Hungaricumnak is számít. Az akácméz talán az egyik legvilágosabb és legátlátszóbb mézek egyike. Rendkívül nehezen kristályosodik ki amennyiben az akáctartalma több mint 89%, ellenben a többi mézzel.
Rendkívül jó a csontképző képessége. Vértisztító, roboráló és immunerősítő tulajdonsága miatt is szokták fogyasztani. Amennyiben valaki beteg, száraz köhögése van ajánlott a fogyasztása, hiszen jó a köhögéscsillapító hatása. Az akácmézzel a felső légúti megbetegedést is különösen jól lehet kezelni. Kis mértékben ajánlott savcsökkentésre is alkalmazni, de jól gyógyítja a vérszegénységet is. Szoptatós anyák körében mindenképpen ajánlott a fogyasztása, ugyanis jól erősíti az ilyen szervezetet. Nézz szét kínálatunkban és vásárolj még ma 100%-ban természetes termelői akácmézet a Bodó Méhészet kínálatából.
Édes harmatméz:
Az Édes harmatmézet, vagy nevezhetjük mézharmatnak is a méhek legfőképpen a fenyőfélék, hársfélék, és a gesztenyeféle növényekről, fákról tudják begyűjteni. Ezt a mézfajtát – mézharmat – akkor tudjuk mézharmatnak nevezni, ha az valamelyest keveredik vegyesvirágmézzel, és a jellemzői mézharmatra utalnak.
Mézharmat, vagy Édesharmat mézet országunkban jellemzően a Dunakanyar vonulataiban, védett övezeteiben tudunk gyűjteni a méhekkel, mivel ezen a területen találhatóak meg legnagyobb számban a fent említett fafajták.
- Mikor gyűjthetik a méhek ezt a fajta mézet:
A nyár korai szakaszában mézelnek, és akkor ajánlott a méhlegelőre vinni a kis bogarakat, hogy megfelelő idő esetén tudjanak eme csodálatos mézfajtából szüretelni. Sajnos ebben az időben elég gyakoriak a viharok és az esős időszakok, így nagyon lutri, hogy lesz-e egyáltalán ilyen méze az adott méhésznek. Ennek köszönhetően nem sokan vállalják be ezt a fajta mézgyűjtést, hiszen ha az idő nem engedi, elég komoly költségek merülhetnek fel a méhész életében.
- Milyen eme csodálatos méznek a megjelenése:
Elég sötét színben pompázik, van, hogy szinte teljesen fekete és nem is átlátszó az üvegben. Íze zamatos, és kimondottan értékes a szervezetre nézve az összes jótékony hatása. Sajnos nem túl sokat lehet a méhektől lepörgetni ebből a mézfajtából, hiszen sűrűsége miatt, igen nehéz kinyerni, kipörgetni a keretből anélkül, hogy esetlegesen a fiasítást – Nagy Boconádi kaptár esetében – bántatnánk. Nagyon könnyen kristályosodik, így nagyon nehéz lehet pont azt az időt elkapni, amikor ki lehet pörgetni a keretből. Sajnos, ha az idő nem engedi a mézharmat pörgetését, megvan rá az esély, hogy már a keretbe belekristályosodik, így ebben az esetben a méz kipörgetése a keretből lehetetlenné válik.
A kikristályosodott méz, nem a minőségét veszíti el, nem tönkremegy, hanem ez bizonyos mézfajtáknál teljesen természetes folyamat. Van, aki kimondottan a kikristályosodott mézet kedveli. Aki esetleg ragaszkodik a folyékony halmazállapotú mézhez, azoknak ajánlott enyhén meleg – kevesebb, mint 40 Celsius fok – vízbe beletenni az üveget, amiben a méz van, és időszakos kavargatás mellett a méz újra cseppfolyóssá válik. Nagyon fontos itt megjegyezni, hogy forralni a mézet TILOS, ugyanis elveszítheti az összes jótékony hatását a meleg, forró víz miatt.
- A méz összetételénél fontos megjegyezni:
A mézharmat, vagy Édesharmat méz nagyon magas ásványi tartalommal rendelkezik, és talán az egyetlen olyan méz, ami a megszokott mézfajtákhoz képest igen eltérő cukor összetétellel rendelkezik. A mézben megtalálható minden olyan ásványi tartalom, ami a szervezet mindennapi működéséhez elengedhetetlen. Nagyon sok a vitamintartalma, így a fogyasztása különösen ajánlott minden korosztály számára.
Méhészetünkben a mézharmat mézet nem mindig találja meg, mivel ha sikerül is pörgetni, a családunk szinte azonnal el is fogyasztja, a rokonsággal együtt. Mondhatni, hogy ha van is pár kg ilyen mézünk, azt szinte azonnal megvásárolják a közeli rokonok, barátok mivel tudják, hogy mennyire értékes és milyen ritka méz.
Hársméz:
A hársméz az egyik személyes kedvencem. Színe kicsit sötétebb mint az akácmézé, viszont állaga nagyon hasonló, és igen nehezen kristályosodik ki. Korábban már írtunk róla, hogy a méznek a kristályosodás egy természetes folyamata, így nem kell megijedni ha kikristályosodik, hiszen nem tönkrement, hanem egy természetes folyamat ment rajta végbe.
A hársméz igen jellegzetes illattal és aromával rendelkezik, emiatt is oly sok embernek a kedvenc méze. Ha valaki lázas, vagy felső légúti megbetegedése van, különösen ajánlott a fogyasztása, hiszen ezekre a problémákra talán az egyik legjobb megoldás. Napi 5-10 alkalommal lehetőleg semmivel sem keverve ajánlott egy nagy teáskanállal elszopogatni, és utána lehetőleg fél – 1 órán keresztül nem fogyasztani folyadékot. A méz enyhe kesernyés íze miatt főzéshez és sütéshez nem feltétlen ajánlott, hiszen ha karamellizálódik a sütés vagy a főzés alatt, ez az íz még jobban felerősödhet.
A hársméz legfőbb hatásai!
- Nyugtató hatása van a szervezetre
- Görcsoldó hatása van a belső szervekre
- Amennyiben lázasak vagyunk különösen ajánlott a fogyasztása
- Jó hatása van az érelmeszesedésre
- Hörghurut és köhögéscsillapító hatása páratlan
Maga a hársfa elsősorban Dél-Dunántúlon jelentős fafajta, de hazánkban gyakorlatilag szinte minden nagy erdőben megtalálható kis számban. A növényről tudni kell, hogy semmi mesterséges kezelést nem igényel, és sajnos nincs rá növényvédelem. A hársfa elsősorban majdnem minden év június közepétől az utolsó hetekig virágzik, így legalább 2-3 hétig tudnak a kis bogarak erről a csodálatos növényről hársnektárt gyűjteni.
A hársméznek van egy igen jellegzetes illata nem csak íze. Aki már valaha szagolta a hársméz illatát garantáltan az emlékezetébe véste, hiszen annyira egyedi a karakterisztikája és az illata, hogy az semmi más mézzel nem keverhető össze. A hársméz tulajdonságai közé szeretnénk még sorolni, hogy jó stressz oldó hatása van, de az sem mellékes, hogy rendszeres fogyasztásával igen jól nyugtatja a szervezetet is. Este lefekvés előtt elfogyasztva 1-2 evőkanállal álmatlanság ellen is tökéletes orvosság lehet. És még itt azt is hozzátenném, hogy a hársméz nem csak tökéletes orvosság, de 100%-ban egészséges is.
A hársméz közepesen nehezen kristályosodó méz, hiszen a gyümölcscukor tartalma miatt – mivel igen alacsony – erre csak hetek, hónap után kerül sor. Azoknak lesz a kedvence, akik nem rajonganak a kikristályosodott mézért!
A Bodó Méhészet kínálatában is megtalálhatjátok a hársmézet, hiszen méheink idén is gyűjtöttek minden kedves vásárlónak. Nem kell mást tenni, mint IDE KATTINTANI és megkóstolni a mi hársmézünket is.
Rozmaringméz:
A Rozmaringméz nem annyira elterjedt hazánkban, mint más mézfajták, de érdemes mindenképpen említést tenni róla, hiszen van olyan méhészet, akik előszeretettel hordják a méheket ilyen legelőre, és Rozmaringmézet is pörgetnek időszakosan.
Aki már kóstolta, és megkedvelte, garantáltan az egyik kedvencévé válik.
A rozmaringméz legfontosabb hatásai:
- Idegrendszer erősítő
- Gyomorerősítő
- Görcsoldó hatása is kiemelkedő
- Bár nem 100%-ban bizonyított tény, de bizonyos tanulmányok szerint potencianövelő hatása is kiemelkedő lehet.
A rozmaringot nem ok nélkül mondják a hűség jelképének, ugyanis ahogy korábban említettem, aki egyszer megkedveli a Rozmaringmézet, garantáltan a kedvencévé válik az élete további szakaszában.
Fogyasztása!
Már 1 éves kortól nyugodt szívvel ajánlott a fogyasztása akár 100 év fölött is. A Rozmaringméznek enyhe diszkrét kékes árnyalata miatt kedvelt méz, azon fogyasztók között, akik ismerik az ízét, és a méz jellegét is.
Kiválóan használható sütéshez, és főzéshez is. Mediterrán íze miatt kimondottan jó a nyári egyszerű ételek elkészítéséhez, és különösen ajánlott is.
A Rozmaringméz állaga szilárd, könnyen kristályosodó mézfajta. Harmónikusan kellemes az illata, és finom az íze. Sajnos méhészetünkben nem található meg ez a mézfajta, ugyanis a gyűjtése körülményes.
Kinek ajánljuk a Rozmaringméz fogyasztását?
A Rozmaringméz nagyon jó a májproblémák leküzdésére, és tisztítására. Bizonyos májbetegség, mint pl. a sárgaságot jól lehet a méz fogyasztásával kezelni. Kimerültség, fáradtság ellen is ajánlott a napi rendszerességű fogyasztása. Gyomor és bélproblémák kezelésére kiválóan alkalmas, csökkentheti a kellemetlen bélgázok kialakulását, és ürülését, és a vastagbél gyulladásban szenvedőknek is jó hír, hogy jól gyógyítja az itt felmerülő betegségeket.
Lucernaméz:
A Lucernaméz sem egy nagyon elterjedt mézfajta Magyarországon, hiszen képes egy évben akár többször is virágozni pont olyan növényekkel egy időben, mint a napraforgó, így amikor a méhész „vegyes virágmézet” pörget, az tartalmazhat Lucernamézet is.
A Lucernaméz enyhén „széna” illatával a jellegzetes mézek fajtájába tartozik, és nem túl elterjedt a hazai mézes piacon.
A Lucernaméz hatásai az emberi szervezetre.
- Segít a gyomorpanaszokon
- Javítja az emésztést
- Csontvelő képző hatása van
- Csonterősítő hatású
- Jól alkalmazható a cukorbetegség kezelésére, és a vérszegénységben is segítő hatása lehet
A Lucernaméz egyik legfontosabb jellemzői közé tudnám sorolni a jó lázcsillapító hatását.
A Lucernaméz felhasználása a konyhában.
Mivel közepesen gyorsan kristályosodó méz, így kiválóan alkalmas sütemények, édességek elkészítéséhez, de joghurtok, és sajt fogyasztók, kedvelőknek is különösen ajánlott a fogyasztása.
A Lucerna virágzási ideje 06. hótól 08. hó közepéig tart, így a nyár közepétől majdnem a végéig tudják a drága kis bogarak ezt a csodanövényt látogatni. A méhek a Lucernamézet a növény lila virágáról tudják összegyűjteni. A méznek különböző árnyalatai találhatóak meg a piacon. Van köztük fehér árnyalatú, de borostyán árnyalattal is találkoztam már. A kikristályosodott Lucernaméz fehér színt és igen „kemény” állagot vesz fel kristályos állapotban.
A Lucernaméz összetétele.
Igen kellemes az aromája, és rendkívül egyedi az ízvilága. 33 – 38%-os glükózt és nagyságrendileg 40%-os levolt tartalmaz.
Legelterjedtebb felhasználása az orvoslásban a gyomor és bélrendszeri problémák kezelésénél található meg. Méhészetünkben sajnos ez a mézfajta sem található meg, talán a vegyes mézünkben, de ott is csak nyomokban, mivel itt a napraforgó a domináns növény.
Levendulaméz:
A levendulaméz nem igazán Magyarországon, inkább külföldön ezen belül is a Franciáknál elterjedtebb méz. Ez gyakorlatilag annak köszönhető, hogy kishazánkban nincs akkora levendulalegelő mint ott. Ez persze nem azt jelenti, hogy itt hazánkban nincs olyan, hogy levendulaméz, ki kell jelenteni, hogy van! Itt is van nagyobb terjedelmű levendulaültetvény, csak ritkább, hogy egy-egy méhész kimondottan, csak ilyen méhlegelőre vinné el a méheit.
A levendulaméz fogyasztása az egyik legjobb élmény, már annak aki szereti maga a levendulának az illatát, és az „ízét”, mivel egyedi, és markáns íze van.
Mire jó a levendulaméz:
- Vesebetegség
- Álmatlanság
- Belső sebekre
- Külső sebekre, gyulladásokra, duzzanatokra
- Éjszaka, lefekvés előtt jól tudja nyugtatni a tüdőt, és jótékony hatása van a szervezetre alvás közben.
A levendulaméz lassan kristályosodik, akár 2-3 hétnek is el kell telnie, mire szinte teljesen kikristályosodik. A kikristályosodott levendulamézet visszamelegíteni nem szabad, ugyanis minden értékes tulajdonságát elveszítheti.
100%-ban nem bebizonyított tény, de sok tanulmány alátámasztja, hogy bélférgesség esetén az egyik leghatásosabb természetes orvosság. Nyílt sebekre különösen ajánlott a használata, ugyanis a levendula egyik jótékony hatása miatt jelentősen gyorsítja a gyógyulást. Méhészetünkben a levendulaméz sajnos nem kapható, ugyanis a közelünkben nem található akkora levendula legelő a méheink számára, amivel tudnánk annyi nektárt gyűjtetni a méheinkkel, hogy elégedett vásárlók visszajelzését kapjuk levendulaméz vásárlása esetén.
A levendulaméz íze, nem feltétlenül a levendulára hasonlít, inkább kicsit citrusos, és enyhén markáns íze van. Természetesen a tiszta levendulaméznek van egy kis kellemes utólagos levendula íze is. A levendulaméz színe enyhén borostyán sárga, de csapadékszegény területen lehet lényegesen sötétebb is.
Talán az egyetlen olyan méz amit otthonunkban is megtudunk csinálni. Én ajánlom a szinte áttetsző akácmézet, amibe szárított levendulavirágot áztatunk bele egy sűrű szövettel, hogy a virág szirmai, és szára ne keveredjen a mézzel. 2-5 napon keresztül áztatva kaphatunk hasonló árnyalatot és ízt, mint amit a kis méhek készítenek. Persze nem lesz annyira profi, de hasonlítani fog egy kicsit rá.
Fenyőméz:
A Fenyőméz nem is igazán méz, hanem mézharmat, de tudni kell, hogy ezt is a méhek készítik.
A Fenyőméznek nagyon magas a:
- vas
- réz
- folsav
- mangán
- foszfor
- aldehidek
- alkaidok
- gyantaanyagok
- limonent
- felandrent tartalma.
A Fenyőméznek jó hatása van a szervezetben felmerül vérszegénységre, ugyanis a fent feltüntetett összetevőknek köszönhetően a szervezet a fenyőméz fogyasztásával pótolni tudja azon összetevőket amiket esetlegesen más étellel nem tudunk pótolni.
A Fenyőmézről tudni kell, hogy az egyik édes harmatméz fajtája. A méhek – mivel nincs a fenyőnek nektár tartalmú virága – a tűleveleken található édes harmatból gyűjtik össze. Mivel ezek az édes harmat nedvek kevés mennyiségben találhatóak meg, így kicsi az esélye, hogy nagyobb mennyiségben tudjunk „szüretelni” ilyen fajta mézet. A Bodó Méhészet kínálatában kevés Fenyőmézet lehet megtalálni, így ezt nem is tesszük ki a webshopunkra, mivel rokonságban, és családon belük azonnal elkapkodják.
A Fenyőméz az egyik – hanem a leg – sötétebb mézek közé tartozik. Egyedülálló tulajdonsága, hogy a legnagyobb ásványi anyag tartalommal rendelkezik az összes fajtamézet nézve.
A Fenyőméz alkalmazása:
Vérszegénységre jó hatása van. Húgyúti és légi gyulladásokra ajánlott a fogyasztása. Aki vérszegény, - ahogy már korábban említettük – különösen ajánlott a fogyasztása. Aki sok nehéz fizikai munkát végez, azoknak is ajánlott a fogyasztása, mivel a fizikai fáradságot viszonylag könnyebben dolgozza fel a szervezet, ha rendszeresen fogyasztunk Fenyőmézet.
Közepesen nehezen kristályosodó méz.
Mézharmat:
A mézharmat mézet elsősorban a kis gyűjtögető méhek a mézharmatot adó növényekről tudják gyűjteni, ami általában a fenyőfélék, és a hársféle növények. Ide sorolnám még a gesztenyefát is, de az annyira nem jellemző.
A mézharmat mézet országunkban jellemzően a Dunakanyar mellékeiben tudják gyűjteni a méhek. Legfőképpen kora nyári időszak az amikor ezt a fajta mézet lehet „szüretelni”.
Maga a mézharmat igen sűrű, és rendkívül sötét méz. Kipörgetett állagban az üvegbe beletéve fejjel lefelé fordítva alig folyik ki az üvegből annyira sűrű. Közepesen kristályosodó méz.
Mint a fenyőméznél, ez a fajtaméz is rengeteg ásványi anyagot rejt magában. Kimondottan finom csemege, viszont idehaza kevés méhészetben található meg. Sajnos méhészetünk nem kimondottan termel ilyen fajtamézet, ugyanis nem feltétlen éri meg ellátogatni ilyen messzire az időjárás viszontagságai miatt. Tudni kell, ha a nyár elején sok az esős időszak, akkor ezen méz gyűjtése szinte lehetetlen, és csak a méhcsaládok leamortizálását érjük el.
A mézharmat mézet legfőképpen a Kéregtetűk bőrén kiválasztott anyagból tudják leghatékonyabban gyűjteni a kis bogaraink. (Összetettebb cikk erről IDE kattintva.)
A mézharmat friss állapotban rendkívül gazdag cukorban, ezek közül is Fruktózban, és dextózban, és végül szaharózban, emiatt a cukorbetegek számára nem kimondott tökéletes eleség, így a fogyasztása csak nagyon kis mértékben ajánlott az ő számukra is.
A mézharmat ízét, és aromáját nagyon nagy mértékben befolyásolja, hogy honnét származik a mézharmat. Legfőképpen a jegenyefenő és a lucfenyőről gyűjtött mézek különböznek a legjobban egymástól.
Zsályaméz:
A zsályaméz egyik legjobb tulajdonsága, a gyulladás és izzadáscsökkentő hatása. Kimondottan ajánlott a fogyasztása légzőszervi megbetegedések esetén.
További jó tulajdonságai a zsályaméznek:
- könnyíti az emésztést
- javítja az étvágytalanságot
- láz, és fájdalomcsillapító
- pajzsmirigy-túlműködés esetén javasolt a fogyasztása
Adagolása napi 2-3 kávéskanállal.
A zsálya gyakorlatilag nevezhető gyomnövénynek, így a méhészeti gyűjtése nem nehéz. Közepesen kristályosodó méz. Íze rendkívül finom, enyhe kesernyés és fanyar utóízzel rendelkezik, viszont ez a fogyasztás élvezetében egyáltalán nem befolyásolja azt, aki már egyszer kóstolta a zsályamézet.
Nem sok olyan méz van, amit a kozmetikában használnak, de a zsályaméz ezek közé a mézek közé tartozik. Fiatalítja a bőrt, és rendszeres használata külsőleg csökkenti a kisebb kialakulóban lévő ráncokat az arcon.
Éves szinten 1-2 alkalommal mindenképpen ajánlott a zsályaméz fogyasztása, ugyanis igen jó méregtelenítő hatását bizonyították már be aktív kísérletezések. Tisztítja a beleket, és nagyon jó szerepet játszik a máj méregtelenítésénél. Ajánlott vesebetegek számára is a fogyasztása. Köhögéscsillapító, és torokfertőtlenítő hatása sem elhanyagolható.
Tudni kell, hogy ennél a méznél vannak ellenjavaslatok is a fogyasztására, ugyanis aki igen magas zsálya allergiával rendelkezik, azok számára a fogyasztása nem feltétlen javasolt. Azon anyukák, akik még szoptatnak, lehetőleg kerüljék a fogyasztását. Méhészetünkben nagyon kevés zsályaméz található meg, így azt nem tudjuk feltenni a webshopunkba. A zsályaméz elérhetőségéről kérjük, érdeklődjön email-ben (anett@bodomeheszet.hu)
Napraforgóméz:
A napraforgó (latin nevén Helianthus annuus L.) egy ember által termesztett növény. Igen nagy számban található meg a nyár végén virágzó állományban a városok mentén, a határban. Nem csak a belőle kinyert olaj miatt fontos, de igen jelentős szerepet lát el, mint takarmánynövény is. Képes akár 2,5 méter magasságba is megnőni, de jellemző magassága 150cm-t éri el.
A napraforgó termésének minőségét, és mennyiségét egyetlen élőlény befolyásolja pozitívan ez pedig nem más, mint a méh.
A napraforgómézet a nyár utolsó hónapjától kezdik el a kis barna bogaraink gyűjteni. Nagyságrendileg 2-3 hétig virágzik, és mézel, ha az időjárás is optimális.
A napraforgóméz rendkívül szép sárga, olajos jellegű igen jellegzetes illatú viszonylag nehezen kristályosodó méz. A kikristályosodott méz nagy kristályformában jelenik meg. Enyhe hevítéssel – nem forralással – úja elérheti a folyékony halmazállapotot, viszont amennyiben nem fogy, el 1-2 hét alatt az üvegcséből újra kikristályosodik. Fokozottan ajánlott sütéshez, főzéshez, és kávé, tea ízesítéséhez.
A napraforgóméz hatásai:
- prosztata megbetegedések kezelésére rendkívül jó hatása van
- fertőtlenítő, szervezeterősítő
- jól csökkentheti a koleszterinszintet
- görcsoldó, és lázcsillapító hatású
- jó gyulladáscsökkentő a hatása, mind külsőleg, mind belsőleg használva
- jó vizelethajtó hatása van
A napraforgómézet megfázásos betegségek esetén igen jó hatással tudjuk használni, ugyanis jó hatással van a légzőszervi megbetegedésekre. Hurutos köhögés ellen kimondottan ajánlott a fogyasztása, napi 2-3 evőkanállal. Azon betegek, akik savtúltengéssel szenvednek, nem ajánlott a nyers tiszta magában való fogyasztása.
A napraforgóméz első körben alulról felfelé kezd el kristályosodni. Ezzel a tulajdonságával a méz egyedülálló. Amennyiben egy napraforgóméz nem kezd el 2-3 hét után kristályosodni arról lehet tudni, hogy az nem eredeti, hanem hamis méz. Magas ásványi anyag tartalma miatt különösen jó hatással van a szív, gyomor, bélrendszerre, a vesére, és a tüdőre is.
Méhészetünkben megtalálható a napraforgóméz IDE kattintva tudja megrendelni.
Repceméz:
A repceméz talán az egyik legértékesebb mézek egyike, mégis nagyon kevesen ismerik. A kis méhecskéink az idény kezdetekor talán először ezzel a méhlegelővel találkoznak legelsőnek, ami nagyobb terjedelemben is megtalálható a határban.
Bizonyára már láttad, hogy tavasz első „perzselő” napsugarai után a repceföldek elkezdik ontani magukból azt a csodálatos illatot, és csodálatos sárga színt. Elsőre talán már tűnt mindenkinek, büdösnek a repcemező illata, de ha megállsz, és koncentrálsz, azt fogod észrevenni, hogy mennyire mennyei és jó illata is van annak, amire eddig azt hitted, hogy büdös…
Az összes mézfajta irdatlan sok pozitív hatással van az emberi szervezetre, de talán a leghatékonyabb és legjobb választás mégiscsak a repceméz. Az egyetlen olyan mézfajta, ami a gyomorbántalmakra a legjobb hatással van, és a legjobb eredménnyel veszi fel a harcot a savtúltengéssel. A repceméz az egyetlen, aminek talán a legtöbb jótékony hatását sorolhatnám, és az sem mellékes dolog, hogy nem tartozik a legdrágább mézfajták közé.
Egy kicsit ismerkedjünk meg a repcemézzel.
Kis hazánkban nem feltétlenül az egyik legelterjedtebb mézfajta, hiszen gyorsan kristályosodik – már 8 nap alatt teljesen „beáll” – így nem sokan rajonganak érte, mert hát a méz igenis legyen „csurgós”. Ha a repcemézet nézzük, már 2000Ft környékén megtalálható az interneten, de van aki minőségibb termékét természetesen drágábbra tartja. Én az életem alatt már megtanultam, hogy nem mindig a legolcsóbb a legjobb, és nem az olcsó az olcsó, hanem sokszor az olcsó drágább, mint a drága, de most ebbe ne menjünk bele. Ha tényleg minőségi repcemézet szeretnénk vásárolni a Bodó Méhészet repceméze talán az egyik legjobb választás erre a célra.
Nem azért írok ennyit erről a mézfajtáról – repceméz – mert ez az egyik személyes kedvencem, hanem azért mert a savtúltengésből az egyetlen „természetes orvosság” ami kigyógyított. Nem csak én vagyok szerintem refluxos, így aki még nem próbálta ki erre a betegségre a repcemézet annak mindenképpen ajánlott és kötelező választás, ezen cikk elolvasása után IDE KATTINTVA.
Nagyon fontos, hogy azon ügyfeleink, akik már kóstolták a kristálytiszta és csodálatos krémmézünket – repceméz – azok szinte kivétel nélkül mind visszatérő vásárlóink lettek, és ezt nem nagyképűségből írom, hanem mint igazságot. A repceméz a benne található legalább 100 aromaanyagnak legalább 28 féle aminósavnak legalább 12 féle ásványi anyagnak, 8 féle vitaminnak és végül, de nem utolsó sorban annak a 10 féle szénhidrátnak köszönhetően érdemelte ki a „mézek királya” címet.
A repceméz sok – sok jótékony hatása közül csak párat emelnék ki:
- A repceméz a legkevésbé savas mézfajta, így azok is bátran fogyaszthatják, akik savtúltengéssel szenvednek, sőt az ilyen betegségre az egyetlen olyan mézfajta, ami a refluxot – repceméz – a legjobban kezeli, és rendszeres fogyasztása mellett gyógyítja is rövid idő alatt.
- A repcemézzel lehet a legjobb lúgos kúrát csinálni amennyiben ilyenfajta diétát szeretnék tartani.
- A repceméz talán az egyik legjobb gyulladáscsökkentő az összes mézfajta közül, és a sebekre kenve is igen jó hatással van a gyors gyógyulásra.
- A repceméz a legyengült szervezetre nagyon jó hatással alkalmazható, hiszen aki lehangoltságban, általános fáradtságban szenved „rövid úton” kigyógyul belőle a rendszeres repceméz fogyasztással.
- Akár az embert, akár a méheket nézzük, rendkívül jó beltartalmi hatásának köszönhetően a fogyasztása ajánlott.
- És végül, de nem utolsó sorban szeretném megemlíteni, hogy a kimagasló szőlőcukor tartalma miatt a legjobb a szervezet energiatartó rendszerének megőrzésében.
Aki kemény fizikai munkát végez, vagy megterhelő szellemi munkát, az már biztos tapasztalta, hogy nehezen alszik el, vagy reggel fáradtabban ébred, mint ahogy lefeküdt. Ezen ügyfeleknek ajánlott napi 3-5 evőkanál repceméz fogyasztása, és rövid úton megszűnnek ezek a problémák, és a szervezet az energiát úgy fogja beosztani, mintha „kipihenten” csináltam volna bármit is végig.
Országunkban március végétől szinte nem is tudnék olyan települést mondani ahol nem látni a közelben repce ültetvényt, így nem ok nélkül az egyik legelterjedtebb mézfajta, és nem ok nélkül az egyik legértékesebb mézfajta is a repceméz. A méhészek legalább 50%-a vándorol a repceültetvényekért, hogy a kis rovarok minél több finom nektárt gyűjtsenek és értékes repcevirágport is. Büszkén jelenthetem ki, hogy méhészetünkben a repceméz megtalálható, és igény esetén meg is rendelhető.
Az olajrepce közismertebb nevén évek óta az egyik legelterjedtebb ültetvények közé tartozik országunkban. Éves szinten több mint 30.000 hektárt szoktak ültetni, és szüretelni is. A szüretelés egyetlen élőlények köszönhető és ez nem más, mint a méh. Ha az idő is engedi, és minden a legjobb forgatókönyv szerint zajlik a virágzási időben akkor 200-500 kilogramm hozama van a repceméznek hektáronként. – Itt persze az is nagyban szerepet játszik, hogy milyenfajta kaptárral vándorol a méhész, és milyen állapotban vannak a családok - .
Ha még nem próbáltad ki, akkor ne habozz, rendeld meg még ma értékes repcemézünket.
Gesztenyeméz:
A gesztenyeméz méltán érdemelheti ki azt a tulajdonságát, hogy a legnagyobb ásványi anyag tartalommal rendelkezik a mézek közül. Állaga a pörgetés után természetesen folyékony halmazállapotú, viszont az átlagtól sűrűbb mézek közé sorolható. Közepesen nehezen kristályosodik ki. Már volt alkalmam kóstolni méhészeti pályafutásom alatt, ezt a mézet és egyedülálló tulajdonsága, hogy még folyékony halmazállapotban enyhén érezni a gesztenye ízt rajta, és minimálisan kesernyés utóízt ad, a kikristályosodott méznél ez nem feltétlen mondható el, szóval a kristályosodás állapotában még értékesebbé válik, így a fogyasztása ebben a formában különösen ajánlott.
A gesztenyeméz 2 legfőbb jótékony hatása az emberi szervezetre!
- A trombózisok kialakulásának megakadályozása, és a már kialakult trombózis igen pozitív hatással történő kezelése.
- Az erekben kialakult visszértágulat csökkentése, kezelése, továbbromlásának megelőzése.
Ezekhez nem kell mást tennünk, mint napi 2-3 evőkanál gesztenyemézet fogyasztani magában, lehetőleg kikristályosodott állapotban.
A gesztenyeméz fogyasztása étvágytalanság esetén kimondottan ajánlott. Azok a fogyasztók, akik, allergiásak a gesztenyére ne feltétlenül fogyasszák, mivel igen nagy mennyiségben tartalmazza a virágból kinyert pollent, és a növényre jellegzetes tulajdonságokat. A méz íze egyébként semelyik mézzel nem keverhető össze, ugyanis elég jól érezhető rajta a „gesztenye” íz.
Szokták emlegetni, hogy vágyfokozó (Afrodiziákum) hatása van a méznek. Ez manapság már tudományosan alátámasztott tény, hiszen az orvostudomány, és a gyógyszergyárak előszeretettel alkalmazzák ezt a fajta mézet, és magát a növényt is.
A gesztenyeméz színét tekintve csodálatos sötétbarna színű méz, viszont nem annyira, mint pl. a mézharmat, így állagát tekintve átlátszó. Nem ajánlott a kipörgetett mézet kitenni erős napfénynek, hiszen viszonylag hamar opálosodik, és veszít a csillogásából, és az értékéből, így a tárolását tekintve ajánlott hűvös száraz fedett helyen tárolni. Nem feltétlen alkalmas sem főzésre, sem sütésre, a „kesernyés” utóíze miatt, viszont gyógyteák ízesítésére kimondottan alkalmas. Itt szeretném jelezni mindenkinek, aki még nem tudta, hogy a mézet SOHA nem szabad a forró teába beletenni, mivel veszíthet értékéből, és minőségéből. Ajánlott megvárni, még a tea 40-50 fok közé hűl és akkor beletenni, és lehetőleg 4-10 percen belül elfogyasztani!
A gesztenyeméz sajnos nem található meg a Bodó Méhészet kínálatában, de ajánlott a webáruházunk folyamatos pásztázása, mert vannak évek, amikor sikerül ilyen fajta mézet szüretelni a méheinktől, és akkor érdemes mihamarabb lecsapni rá, hiszen amikor ilyenfajta mézet pörgetünk, szinte azonnal el is fogy!
Facélia méz:
Facélia méz, de nevezhetjük akár mézontó fű méznek is, mivel mindkét elnevezése helyes. Az akác, repce után talán a legjobb „mézontó” növény ugyanis rengeteg nektárt termel. Amennyiben – ahogy már korábban jeleztem – ha az időjárás is tökéletes, optimális a mézelő méhek számára, akkor igen jelentős mennyiségű nektártermelése miatt jókora mennyiségű mézet tudnak azon szerencsés méhészek pörgetni a méheiktől, akik ilyen „méhlegelő” közelébe telepítették az állományukat.
A Facélia méz
- enyhén citrusos, citromos illatú
- selymes zamatú
- kellemes ízű méz
A legelőt tekintve, mennyi facéliát tartalmaz, a méz színe lehet akár teljesen áttetsző, világos színű, de akár sötétbarna is.
A mézontó méz legfőbb tulajdonságai!
- Az égett bőr gyors regenerálódásában segít.
- Jól tűnteti el az apró ráncokat az arc különböző részeiről.
- A szervezet belső fertőtlenítésében, és tisztításában igen jó szerepet játszik rendszeres fogyasztása mellett.
- Jó hatással van a vér koleszterinszint csökkentésére.
A facéliát nem csak a méhészetben használják, hiszen jó takarmánynövény, zöldtrágya is. Viszonylag könnyen és gyorsan nő köszönhető a rendkívül hosszú akár 1 méternél mélyebbre lenyúló gyökerének.
A Facélia, vagy mézontó nagyon gazdag nitrogénben, foszforban, kálium, és kalciumban is. Ami miatt nagyon szeretik, hogy jó gyomnövények ellen, hiszen sűrűn ültetve megakadályozza a gyomnövények terjedését, és elszaporodását.
Igen sokáig akár 5-9 hétig is virágzik, ha az időjárás kedvező számára, így amennyiben nincs, más méhlegelő a méhek előszeretettel gyűjtik róla az értékes nektárt, és amennyiben a méhész szerencsés akár több alkalommal is pörgethető a család. (Nem győzöm kihangsúlyozni, hogy ez a többszöri pörgetés csak akkor érvényes, ha az időjárás 100%-ban optimális mind a növény mind a méhek számára.)
A virág egyébként így néz ki:
Hazánkban a mézontó fűnek 3 fő csoportja van elismerve, név szerint: Amerigo, Angelia, Balo, de Európában ennél többet is nyilván tartanak.
A Facélia mézet azon emberek is fogyaszthatják, akik esetlegesen allergiásak a virágporra. Ez annak köszönhető, – ahogy a nevében is benne van: mézontó fű – hogy kevés pollent tartalmaz a növény virága, így a méhek a gyűjtés során szinte kizárólag nektárt tudnak felszívni a gyomrukba, és beszállítani a család számára. Ezt invertálva vízzel, a pollentartalom annyira minimálissá válik, hogy azok számára is fogyasztható bátran, akik allergiásak a nektárban lévő pollenre.
A Facélia méz 3 fő tulajdonságát szeretnénk még kiemelni!
- - Vérnyomás csökkentő hatása kiemelkedő
- - Immunerősítő hatása rendkívül jó
- - A belső gyulladásos panaszokra jó hatással van
A mézet a konyhában is bátran alkalmazhatjuk, egyedülálló aromája miatt pl. húsok pácolására. Méhészetünkben jelenleg a Facélia méz nem található meg.
Vegyes virágméz:
A vegyes virágmézről bővebben
A köztudatban élő tévhit a vegyes virágmézet hátrasorolja a mézek hierarchiájában, és a fajtamézeknél gyengébbnek minősíti. Fogalmunk sincs, hogy honnan ered ez a téveszme, de az biztos, hogy nem is állhatna távolabb a valóságtól.
Mit nevezünk vegyes virágméznek?
Valójában az előbb említett tévhitnek az ellenkezője igaz: a virágméz gazdagabb beltartalmú, mint a monomézek, és ennek megfelelően összetettebb élettani hatásokkal rendelkezik.
Tulajdonképpen minden mézet, amit a méhek gyűjtenek, vegyes virágméznek nevezhetnénk, hiszen a szorgos rovarok mindenfajta növényt bejárnak a kaptár 5 km-es körzetében. Ezért még abban az esetben is keveredik más növény nektárja a mézbe, ha célzottan méhlegelőre visszük a méheket, vagyis az adott szezonális növény (pl. repce, napraforgó, akác) lesz fölényben.
Mi alapján dönthető el akkor, hogy vegyes vagy fajtamézről van szó? A méhészet erre irányadó értékeket határozott meg, amelyek a fajtaméz típusától függően különbözhetnek, de általánosságban a 45%-os határt veszik figyelembe. Tehát 45% fölött kell lennie a méz fajtajellegét meghatározó növény pollenjének, hogy hársméznek, akácméznek, zsályaméznek nevezhessük.
Az ízek szimfóniája
A vegyes mézet a méhek jellemzően májustól július végéig gyűjtik, amikor a mező kiapadhatatlan növényi nektárforrás. A mézek színpompás kertek és tarka rétek virágainak édes nektárját őrzik; a vegyes mézben ez a sokféle növényi íz érik össze, és alkot megismételhetetlen ízharmóniát.
A virágméz összetétele tájegységenként és évszakonként különböző, de két teljesen egyforma összetételű virágméz nincs is. Sokszor egy-egy pergetés során a méhészek 40-50 különböző növény nektárjával is találkozhatnak.
A virágméz a gyorsabban kristályosodó mézek kategóriájába tartozik: növényi összetételétől függően 1-2, de legfeljebb 4-6 hónap alatt kikristályosodik. Ez egy természetes folyamat, a méz attól ugyanolyan finom marad. Ha szeretnénk mégis visszafolyósítani, legfeljebb 40 Celsius-fokon tegyük, különben veszít beltartalmi értékéből.
A virágméz jótékony hatásai
Mivel sokféle növényi nektár, illóolaj, cukor és ásványi anyag keveredik benne, a vegyes virágméz rendelkezik a szakértők szerint a legértékesebb beltartalommal a mézfajták világában. A mezei virágok mellett a természetgyógyászatban használatos gyógynövények összetevőit is tartalmazza, így nem csoda, hogy bővelkedik jótékony élettani hatásokban.
- Gazdag vitamin- és ásványianyag-tartalma erősíti az immunrendszert
- Antiszeptikus, antibakteriális és gyulladásgátló hatású
- Enyhíti az emésztési zavarokat, a szellemi és a fizikai fáradtság tüneteit
- Vastartalmának köszönhetően segíti a vörösvértestek képződését, ezáltal javítja a vérkeringést
- Magas kalciumtartalma a csontok egészségének védelméért felel
Ízlelje meg az illatos, tarka mezők virágesszenciáját– rendeljen vegyes virágmézet a Bodó Méhészettől!
Mustárméz:
A mustárméz igen lassan kristályosodó mézek közé tartozik. Kikristályosodott állapotban nagyon hasonlít a repcemézre, viszont a kristályok mérete valamivel nagyobb, így nem könnyű őket összetéveszteni. A méz maga segít a vérképzésben javítja a látást, az idegrendszerre, és az izomzatra gyakorolt jótékony hatása kiemelkedő. A virágot laikusként gyakran összetévesztik a repcevirággal, viszont az illata irányadó lehet a megkülönböztetésnél.
A mustárméz sajnos elég ritkaság, ugyanis manapság már nem nagyon lehet ilyen ültetvényeket megtalálni országunkban. Én emlékszem még a 90-es évek előtt elég nagy mustárültetvények voltak a határban és akkor többször volt mustármézünk, de sajnos manapság már igen ritkaság számba megy ez a termék.
Három fő tulajdonságát emelném ki a méznek az emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatásai közül!
- Vérnyomáscsökkentő
- Gyulladáscsökkentő
- Máj, és epetisztító hatása kiemelkedő
A gasztronómiában legfőképpen a sütéshez használható, mivel a sültekhez előszeretettel alkalmazzák ezt a fajta mézet, legyen az akár sertés, marha, vagy szárnyas étel. Főzéshez az íze miatt nem feltétlen ajánlott.
És igen, ha már itt járunk, akkor az ízéről is írnék néhány gondolatot. A méz tartalmaz a szervezet számára jódot, aminek köszönhetően egy nagyon minimálisan muskotályos az utóíze, viszont ez a fogyasztás élvezetét egyáltalán nem rontja el.
Akik pajzsmirigy problémákkal küzdenek azoknak ajánlott leginkább a fogyasztása, hiszen bizonyított kutatások igazolják, hogy a pajzsmirigy (akár alul, akár túlműködése) – hibás működése esetén pozitív tulajdonságai vannak.
A tiszta mustármézet arcra kenve a pattanások, mitesszerek elmúlnak, és csak nagyon hosszú idő után alakulnak újra ki. Emiatt külsőleg is ajánlott a használata, nem csak belsőleg. Méhészetünkben ez a méz sem található meg, ahogy fentebb említettem a ritka vetésnek köszönhetően.
Nem bizonyított tény, de akik, dohányosok és szeretnék letenni a cigarettát a rendszeres mézfogyasztással könnyebben küzdenek meg a dohányzás utáni vágynak, mint a méz fogyasztása nélkül.
Akik cukorbetegségben szenvednek, sajnos a szénhidrát tartalma miatt ne fogyasszák ezt a mézet, vagy csak nagyon mérsékelt mennyiségben. Manapság már található olyan orvos, aki méhészkedik is, így a fogyasztása előtt érdemes vele konzultálni, mivel a rengeteg pozitív hatása miatt nem kizárt, hogy kis mennyiségben cukorbetegek is fogyaszthatják.
Selyemfű méz:
A Selyemfűméz (másik közismert neve a vaddohányméz), nem őshonos hazánkban. Nagyságrendileg még az 1800-as évek közepén került betelepítésre maga a növény. Mivel nem őshonos így gyomnövényként van nyilvántartva, viszont az agárágazat méhészeti részét tekintve értékes növény, hiszen jól mézel, és igen ízletes az erről a virágról gyűjtött méz. A növény leginkább azokon a tájakon szereti megvetni a lábát, ami homokos és viszonylag szárazabb, és hűvösebb. Jól tűri a szárazságot, és a meleget is. Igazi csemege a méhek számára.
A Selyemfűméz egyik lényeges tulajdonsága, hogy 30 Celsius fok körül kezd el virágozni, és a méhészeti idényt tekintve akkor virágzik a legjobban, amikor más méhlegelő nem mézel. A méhek emiatt a gyűjtést szinte 100%-ban csak erre a növényre tudják koncentrálni, így a méz is szinte 100%-ban tiszta vaddohányméz lehet.
A Selyemfűméz nehezen kristályosodik akár csak az akác, így akik rajonganak, a folyékony mézekért azoknak igazi csemege lehet. A méz átlátszó, íze rendkívül kicsit vaníliás, színe enyhén sárgás állapotú.
A Selyemfűméz gyógyhatásai.
- Gyulladáscsökkentő
- Vérnyomásszabályzó
- Fertőtlenítő hatású
- Sebgyógyító
- Fertőzések kezelésére kimondottan jó
Mivel a pollen tartalma igen kicsi, így azok számára is ajánlott a fogyasztása, akik pollen érzékenyek. Ahogy korábban már említettem a köznyelvben a méhészek között csak vaddohánymézként ismerik.
A Vaddohánymézet igazi csemegeként szokták emlegetni, ugyanis az íze és az utóhatása miatt sokaknak elnyerte már a tetszését. Ajánlott még frissen nyersen fogyasztani pörgetés után ha van erre lehetőség, mivel az ízharmónia ami párosul a fogyasztással ilyenkor a legintenzívebb. Amennyiben a Vaddohányméz tiszta, és nem tartalmaz másfajta mézet, tudni kell róla, hogy hasonlóan az akácmézhez képes akár csak évek múltán kikristályosodni.
Méhészetünkben ritkán található ez a mézfajta, mivel ritkán vándorlunk olyan területre, ahol megtalálható, de érdeklődés esetén, amennyiben sikerül ilyenfajta mézet pörgetni ki tudjuk szolgálni a vásárlóinkat, viszont nem nagy mennyiségben.
Medvehagyma méz:
A Medvehagyma méz manapság annyira nem elterjedt már, mint régebben mielőtt még nem húzott volna vissza ennek a növénynek az elterjedése. Legfőképpen azon méhészek szerencsések, és tudnak ilyen legelőre hordani méheket, akik a Mecsek környékén tarták az állományukat, hiszen országunkban ezen a területen érhetők el még nagyobb Medvehagyma ültetvények.
Igen kevés már az a méhész, akinél ezt a fajtamézet megtalálhatjuk, hiszen a kevés ültetvény miatt nagyon kicsi az esélye, hogy megfelelő mennyiségben tudjanak a méhek gyűjteni ilyenfajta nektárt.
A Medvehagyma méz egyébként enyhén fűszeres utóízzel rendelkezik, és közepesen gyorsan kristályosodó mézek egyike. A kikristályosodott méz megegyezik a Repcemézzel abban, hogy miután kikristályosodik, hiába melegítjük vissza folyékony halmazállapotra nem fog újra ugyan olyan szépen kikristályosodni, mint az első alkalommal, mert már a legkisebb hevítés hatására is elveszíti szinte az összes értékes tulajdonságát.
A Medvehagyma méz jótékony hatása az emberi szervezetre.
- Erősíti a szívizom működését, és megszünteti a szívritmus zavarokat
- Mozgásszervi panaszokra ajánlott a fogyasztása
- Nyugtatja és javítja az idegrendszer működési zavarait
- A bél, és a gyomorpanaszokra kiváló orvosság
A méz segít a szervezetben megkötni a C-vitamint, így segít a szervezetnek, hogy megfelelően adagolja ezt a fajta vitamint, és ne távozzon a szervezetből idő előtt. Azon betegeknek, akik náthalázzal küzdenek ajánlott a fogyasztása. Még egy nagyon fontos tulajdonságát szeretném kiemelni. A „hagyma” amiről a nevét is kapta, kiváló érrendszer tisztító, és meggátolja az érelmeszesedést is. Cukorbetegek is fogyaszthatják.
A méz fogyasztásánál sok vita szokott lenni, hogy fogyaszthatják-e cukorbetegek. Saját tapasztalat – nem én, hanem egy nagyon kedves szívemhez közelálló cukorbeteg rokonom (mamám) – cukorbeteg volt, és nála láttam még gyerekkoromban, hogy úgy tesztelte a mézet, hogy fogyaszthatja-e, hogy egy kis kávéskanállal evett meg az egyik nap, majd a rá következő napon 2 kiskanállal, és így tovább, és amelyik méztől nem volt rosszul, azzal pótolta az édesség bevitelét. Ezt a fajta fogyasztását ajánljuk minden cukorbetegnek, amikor édességre vágyik.
A Medvehagyma méz nem feltétlen ajánlott sem sütésre, sem pedig főzésre, mivel az íze miatt az elkészült ételnek lehet egy kisebb fanyar utóíze. A méz ízét tekintve kicsit erősebb fűszeres ízt ad annak, aki fogyasztani kívánja. Kiválóan alkalmas torok fertőtlenítésére, viszont ahogy már korábban írtam nem ajánlott forró vízben elkavarni, inkább ajánlott enyhén langyos vízben, teában kevergetve elfogyasztani.
Méhészetünkben nem található meg ez a fajtaméz, hiszen a közelünkben nem található Medvehagyma legelő, így a méheink ezt a fajta méhlegelőt még nem ismerik!
Aranyvessző méz:
A virága:
Aranyvessző méz, vagy a méhészek között közismertebb nevén Szolidágó méznek is nevezett mézfajta, amivel a terjedelmesebb cikkünket zárnám. A nyár utolsó heteiben virágzik a növény, így igazi csemege a méhek számára. Nehéz pont azt az időszakot eltalálni, aminél még pörgethető ez a fajta méz, hiszen a nyár utolsó heteiben már a méhektől nem szabad, kimondottan tilos mézet elvenni, ugyanis ha nincs megfelelő élelem nekik télre, az a család halálához vezethet a téli hónapokban.
A méz viszonylag gyorsan kristályosodik, és kristályos állapotban képes nagyon keményre „beállni” (A beállni szót, már többször olvashatták nálunk. Ez nem a szlengben vett értelemben kell értelmezni miszerint valaki beáll, hanem a mézre szokták a méhészek mondani, amikor kikristályosodik.) A méz kóstolásánál enyhe mentás utóízt figyelhetünk meg amennyiben a méz tisztafajta. A Szolidágó általában folyók, patakok erdők szélén található meg, szereti a napfényt és a párás levegőt. Nagyobb mennyiségben, országunkban a Balaton partjain található meg.
A Aranyvessző méz 7 legfontosabb tulajdonságai!
- Görcsoldó hatása páratlan
- Gyulladáscsökkentő
- Idegrendszer nyugtató
- Ízületi bántalmak kezelésére ajánlott
- Méregtelenítő, hatásos a reumás megbetegedések kezelésére
- Májregeneráló hatása miatt ajánlott a fogyasztása
- Vesetisztító, és vérnyomás csökkentő hatása kiemelkedő
Az Aranyvessző mézet kúraszerűen ajánlott fogyasztani, 2-3 hónapon keresztül napi 3-5 teáskanál mézet, majd 2 hónap szünet után újra lehet kezdeni. A méznek van egy különleges tulajdonsága. A virága, miatt van egy minimális Szaponin tartalma, így a vesebetegek számára kimondottan ajánlott a fogyasztása.
Az itt felsorolt mézfajták természetesen még csak meg sem közelítik azt a mennyiséget, ami a Magyar méztermelő piacon mézfajtákból elérhető, de nagyságrendileg ezeket a mézfajtákat sorolhatjuk a legelterjedtebb mézek közé. Amennyiben valamelyik méznél kérdése lenne, kérjük, írjon az info@bodomeheszet.hu email címre, és igyekszünk mihamarabb a legjobb tudásunk szerint megválaszolni.
Ha tetszett a cikkünk rendkívül hálásak lennénk, ha megosztanák Facebookon, vagy Instagramon.
Ne feledjük a Magyar méz egyedülálló a Földön, nincs párja, sehol máshol mivel olyan csodálatos értékekkel rendelkeznek, ami páratlan.
Nézzen szét termékeink között és válogasson Ön is kedvére a Bodó Méhészet kínálatából.
Üdvözlettel – Bodó Méhészet