Propolisz, propolisz tinktúra
A méheknek a mézen kívül egyéb természetes, gyógyhatású termékeket is köszönhetünk – ezek közül egyik legismertebb a propolisz.
Mi a propolisz?
A propoliszt a méhek a hordási (nektárgyűjtő) szezonon kívül gyűjtik, főként nyár közepén és végén, a fák és növények rügyeiről, majd a garatváladékukkal elegyítik és alakítják át. Állaga ragacsos és gyantaszerű, hiszen legfőbb összetevői között a gyanta is szerepel a balzsamok, illóolaj és virágpor mellett. A propolisz pontos összetétele a gyűjtési területtől és időszaktól függően, kaptáranként eltérő lehet.
A propoliszt a méhek fertőtlenítés és szigetelés céljából használják. Fő hatóanyaga, a flavonoid híres antibakteriális, gombaölő és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól, ezért a méhek kiválóan tudják alkalmazni a kaptár sterilizálására. Az elővigyázatos rovarok a kaptár teljes belsejét vékonyan bekenik vele, hiszen a meleg kaptárklíma alapból kedvezne a kórokozók elszaporodásának. Még arra is van gondjuk, hogy az idegen anyagokat és a betévedt vendégeket azonnal bebalzsamozzák egy kis propolisszal.
A méhek számára ez a csodaszer szigetelőanyagnak is tökéletes: a kaptár huzatosabb réseit és apróbb hézagait tömítik vele, védve ezzel a méhcsaládot a behatolók és a hideg ellen.
Hogyan készül a propolisz tinktúra?
Méhészetünkben jelenleg a propolisz kétféle formában kapható: tinktúra és a gyerekek számára is ínycsiklandó propoliszos méz formájában.
A méhek által gyűjtött propolisznak mi is haszonélvezői vagyunk, de hogyan válik ebből a viaszszerű, ragacsos anyagból folyékony tinktúra? A nyers propolisz begyűjtése a méhektől a méhész feladata, amely többféle módszerrel történhet. Az úgynevezett kaptárvassal egyszerűen le lehet kaparni az anyagot a kaptár oldaláról, de mivel ez sok esetben festékanyagot, fadarabokat és rovarhullákat is tartalmaz, utólag tisztítani kell. A tiszta propoliszt a kaptárba helyezett propoliszgyűjtő ráccsal lehet kinyerni, a méhek ugyanis huzatosnak ítélik a rács lyukait, ezért elkezdik betömködni ezeket.
A propolisz tinktúra előállításánál a nyers propoliszból alkohollal vonjuk ki a hatóanyagot. Ehhez a propoliszt előbb porrá kell őrölni, majd felönteni alkohollal, és néhány hétig sötét helyen pihentetni. Mivel szobahőmérsékleten a propolisz ragadós, ezért fagyasztott propolisszal dolgozunk. Három-négy hét eltelte után leszűrjük, és sötét üvegcsékben tároljuk a kész tinktúrát. Összességében nem nagy ördöngösség, de a részleteken és az arányokon áll vagy bukik minden, ezért érdemes nagyon odafigyelni.
A propolisz tinktúra hatásai
A propolisz jótékony hatásairól rengeteg tanulmány született, és bizonyos gyógyhatások jelenleg is kutatások tárgyát képezik.
Legjelentősebb a betegségmegelőzés és az általános immunerősítés terén kifejtett hatása. Influenzás időszakban a prevenció egyik leghatékonyabb természetes eszköze.
Külsőleg alkalmazható sebkezelésre a sebgyógyulást, hámosítást segítő és fertőtlenítő tulajdonsága miatt. Közvetlenül használható a seben, hegen, vágáson és akár égési sérülésen, hiszen az alkohol hamar elpárolog, és az enyhe csípő érzés után beindul a gyógyulási folyamat.
Kiváló szájfertőtlenítésre, ecseteléssel és öblítéssel kezelhetőek vele a különféle szájbetegségek, herpesz, afta, torokgyulladás. Párologtatóba csepegtetve a szoba levegőjének fertőtlenítésére is alkalmas.
Belsőleg ajánlott hígítva, például mézben elkeverve fogyasztani.
A propolisz tinktúra nem hiányozhat az Ön házi patikájából sem. Elsősegély a szervezetnek a fertőzések és az általános közérzet javítása esetén – szerezze be a Bodó Méhészet webshopjából, és egészítse ki vásárlását méz rendeléssel is!