Termékajánló
Fizetési megoldás
Hírlevél
Szavazás
Tetszik Önnek az új webshopunk?
Igen
Nem
A régi jobb volt
NAGYON szuper lett
Látogató számláló
0
3
5
1
7
0
1
Facebook oldalunk
Házhozszállítás

GLS

RSS VALID

[Valid RSS]

Shopmania

Látogassa meg a Bodomeheszet.hu webüzletet a ShopManian

Maxapro

Maxapró-Ingyenes-apróhirdetés

Olcso
Cylex oldalunk
Cylex vélemények
Összes vélemény
TOP termékek
Tanúsítvány
SSL Certificate
Árukereső, a hiteles vásárlási kalauz
Naptár
2023. Március
H
K
Sze
Cs
P
Szo
V
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
Blog
2020.08.31 11:52

Minden, amit a propoliszról tudni akartál

Propolisz nagy választékban

Évezredek óta használják a népi gyógyászatban, külsőleg és belsőleg is alkalmazható csodaszer, és a méheknek köszönhetjük, hogy ismerjük. Bemutatjuk a propoliszt.

 

Mi is a propolisz?

A propolisz ragacsos, gyantaszerű, sárgásbarna színű anyag, amelyet a méhek gyűjtenek a fák rügyeiről, ágairól, levélnyeleiről, és garatváladékukkal keverik.

A propoliszban állítólag több száz anyag keveredik. Fő komponensei a gyanta, különféle balzsamok és viasz, ugyanakkor változó arányban tartalmazhat virágport, illóolajat, vitaminokat és nyomelemeket is.

 

Miért gyűjtik a méhek a propoliszt?

Az élővilágban semmi sem történik véletlenül, a méheknek tehát nyomós okuk van a propoliszgyűjtésre. Elsősorban védelmi célokra használják, ugyanis az antimikrobiális és antivirális tulajdonságainak köszönhetően tökéletesen alkalmas a kaptár fertőtlenítésére, sterilizálására. Így egyrészt a magas hőmérséklet (35 Celsius-fok) és a sűrű páratartalom mellett sem telepednek meg a méhcsalád egészségét fenyegető kórokozók, gombák és vírusok, másrészt a kaptárba tévedt rovarok és kisebb állatok azonnali bebalzsamozásával is távol tarthatóak a fertőzések.

A propolisznak más fontos feladata is van: ideális szigetelőanyag, amellyel a kaptáron keletkezett repedéseket, réseket tömködik be a méhek, így garantálva a méhcsalád biztonságát. A belső felületek és az új lépek sterilizálása szintén propolisszal történik.

 

A propolisz felhasználása az ókortól napjainkig

A propoliszt jótékony egészségügyi hatásai miatt már az ókori népek széles körben alkalmazták. Az egyiptomiak halottaikat balzsamozták vele, így akár évszázadokig konzerválták a testeket. Az inka gyógyászatban lázcsillapító szerként volt ismert. A görög és a római orvosok fertőtlenítő célzattal használták a szájbetegségek, a bőr és a nyálkahártya sérüléseinek kezelésére. Hivatalos gyógyszerként először a 17. században szerepelt londoni gyógyszerkönyvekben.

Európában az antibakteriális tulajdonságai miatt terjedt el a 17. és a 20. század között. A második világháború ideje alatt a szovjet katonai kórházakban étvágynövelő és a tüdőbetegségekre kifejtett pozitív hatása miatt a tuberkulózis ellenszerének tartották. A balkáni államokban elsősorban sebek, égési sérülések, torokfájás és gyomorfekély kezelésére alkalmazták.

A propolisz antioxidáns, antibiotikus és gyulladáscsökkentő hatásait a természetgyógyászat ma is széles körben kiaknázza. Szerteágazó felhasználása mind a megelőzésben, mind a már kialakult betegségek kezelésében segítséget nyújt a felső légúti fertőzésektől a sebgyógyulásig, az égési sérülésektől a herpeszekig számos dermatológiai és bakteriális, illetve víruseredetű betegségen át.

A kereskedelemben leginkább kapszulák, szájvizek, krémek és porok formájában jelenik meg. Méhészetünkben találkozhatsz vele a hatékony propolisz tinktúra jóvoltából, és a propoliszos méznek köszönhetően az ízlelőbimbóknak kedvező formában is.

Tárazz be idejében az influenzaszezonra egy kis propoliszos mézzel vagy tinktúrával, hogy ne fogjon ki rajtad semmilyen betegség! Válaszd a Bodó Méhészetet!