Mi az a méhkenéyr?
A méh nyálának, a növényi pollennek és a nektárnak erjesztett keveréke, amelyet táplálékként használnak a lárvák és a fiatal méhek számára. A méhkenyér (más néven perga) tápértékét növeli a dolgozó méhek által végzett erjesztési folyamat. Az erjesztési folyamatnak két fontos hatása van: egyrészt stabillá teszi a pollent, másrészt pedig a pollen tápanyagait biológiailag jobban hozzáférhetővé alakítja. A pollenben levő fehérjék és szénhidrátok aminosavakra és egyszerű cukrokra bonthatóak, amelyeket a test könnyebben felhasználhat, a pollenben található vitaminok így jobban „feldolgozhatóak”.
A méhkenyér körülbelül 20% fehérjét, 24-34% szénhidrátot és 1,5% lipidet tartalmaz. Gazdag ásványi anyagokban, de nagy mennyiségben tartalmaz vasat, kobaltot, foszfort, szelént, cinket, magnéziumot és kalciumot is.
A méhkenyér kiváló kálium és B-vitamin forrás. Az aminosavak – amelyek az emberi test számára szükséges arányban előkészítik a könnyű asszimilációt – a gyöngyszálban lévő szárazanyag kb. 15% -át teszik ki. Ez egy fitohormonokban, flavonoidokban, aminosavakban, ásványi anyagokban és más aktív biológiai vegyületekben gazdag természetes táplálékkiegészítő, aminek biológiai hasznosíthatósága legalább háromszor nagyobb, mint a szokásos pollené. Remek immunerősítő.
Vitamindús, tápláló eledel méhnek és embernek
A méhek pollenje rendkívül tápláló és szinte az összes aminosavat, vitamint és nyomelemet tartalmazza, melyekre a méheknek és az embereknek is szükségük van. A méhek azonban azzal, hogy frissen fogyasztják, még több előnyét élvezik.
A friss pollen magas nedvesség- és fehérjetartalmú, különösen akkor, ha bekerül a kaptárba, amely 36 °C belső hőmérsékletű. Ez ideális környezet a nemespenész növekedéséhez.
A méhek emésztési folyadéka gazdag tejsavbaktériumokban (LAB), amelyek a pollen-szubsztrát dominálására szolgálnak. A baktériumok metabolizálják a cukrokat a pollenben tejsavat termelve, és a pH-t 4,8-ról 4,1-re csökkentve.
Ezeket az enzimeket túlnyomórészt maguk a méhek termelik, nem pedig azokból a növényekből valóak, melyekből a pollent, nektárt gyűjtik.
Az emberek által készített erjesztett élelmiszertermékekben a leggyakoribbak: oenococcus, paralactobacillus, bifidobacterium, utóbbi egy ismert probiotikus anyag, amely a méhcsaládok aktivitásával is összefüggésben van. A jótékony élesztőket és gombákat a méhkenyérben is megtalálhatjuk.
A méhkenyér egészségesebb és jobb hatással van a szervezetre, mint a friss virágpor. Természetesen a virágpor is tökéletes választás, amennyiben valaki vitaminkúraként szeretné alkalmazni.