Mézteszt: trükkök, hogy kiszúrd a hamis mézet
A hamisítás a méhészkultúra területén is elterjedt: egyre gyakrabban kerülnek hamis mézek az üzletek polcaira. A mézhamisítás jövedelmező vállalkozás, hiszen az egészségre gyakorolt pozitív egészségügyi hatásainak köszönhetően keresett termékről van szó. A tapasztalt hamisítók trükkösen fedik el a különbségeket, így a laikus, egészségtudatos mézkedvelők számára beazonosíthatatlan a hamisított változat.
A helyzetet az is súlyosbítja, hogy a hamisítás ipari méreteket öltött: a Kínából beáramló importmézek nagy része mézként eladott cukros szirup. De termelői és felvásárlói szinten is hódít a mézhamisítás gyakorlata. A termelők a méhekkel gyakran etetnek cukorszirupot, amit a pollengyűjtők a mézbe kevernek, a felvásárlók pedig mézkeverékeket hoznak létre úgy, hogy a kínai pancsolt alapot összekeverik az európai mézekkel.
Nincs könnyű dolga annak, aki a cukorral, ízfokozókkal felturbózott mézhamisítványt szeretné megkülönböztetni a valódi méztől, hiszen hasonlóan édesek, csakhogy az eredeti méz természetes édességéért a növényi cukrok felelnek. Sokszor előfordul tehát, hogy látszólag az ízben és a színvilágban sincs számottevő különbség. Sokan összefüggést feltételeznek a silányabb minőség és a méz természetes kristályosodási folyamata között, pedig alaposan felkeltheti a gyanúnkat, és szinte biztosan mézkeverékkel van dolgunk, ha a megvásárolt méz hónapokkal később is folyékony állagú.
Hogyan ne vásároljunk hamis mézet?
Vannak-e még arra utaló jelek, hogy hamisítványt vásároltunk? A kristályosodási folyamat elmaradásán kívül gyanús lehet még, ha hidegben folyik, melegben viszont alig folyékony a méz. Ajánlatos méhésztől vagy őstermelőtől vásárolnunk, így biztosak lehetünk a termék minőségében. Ezen kívül néhány, otthon vagy a boltban elvégezhető praktikus trükkel ellenőrizhetjük, hogy mézhamisítványt vagy valódi mézet vásároltunk-e.
Beszédes névjegyek
Ha boltból vásárolunk, mindig olvassuk el a címkét, a gyártóknak ugyanis kötelező feltüntetniük, mit és mekkora arányban tartalmaz a termékük.
Az igazi (hideg vízzel) nem vegyül
Próbálj meg feloldani hideg vízben egy kanál mézet. Ha lesüllyed az aljára, azt jelzi, hogy a méz igazi, ha viszont elegyedik a folyadékkal, akkor nem.
Megfőzi a tojást?
Az eredeti mézzel különös reakcióba lép a tojás sárgája: hozzákeverve úgy néz ki, mintha meg lenne főve.
A kenyéren is másképp mutat
Szintén fontos vízválasztó lehet, ha megkensz egy friss szelet kenyeret a kétféle mézzel. A valódi mézzel megkent rész kis idő múlva megkeményedik, míg a hamis méz eláztatja a kenyérszeletet.
Nem nyerő, ha habzik
A mikróban felmelegített eredeti méz karamellizálódni kezd, a mézkeverékeknek viszont habzó, buborékos állaguk lesz.
Ragacsos, de hogyan?
A valódi méz nem ragad úgy, mint a cukrokkal teletömött hamis, iparilag ugyanis lehetetlen reprodukálni a méhek által gyűjtött és átalakított terméket anélkül, hogy ne ragadna mindenhova. Az eredeti mézet beszívja a bőr, ezért bőrápolásra is kiváló.
Nem a hangyák kedvence
A hangyák nem szeretik a mézet, viszont élnek-halnak a cukorért. Ezért, ha a csaliként földre helyezett édességet ellepik a rovarok, biztosak lehetünk benne, hogy a méz nem eredeti.
Méhészetünk weboldalán 100%-ban természetes, saját termelésű finomságok közül válogathatsz. Kerüld el messziről a hamisított keverékeket, vásárolj eredeti mézet és mézalapú termékeket - választásoddal a magyar méhészetet és a termelőket is támogatod!