Termékajánló
Fizetési megoldás
Hírlevél
Szavazás
Tetszik Önnek az új webshopunk?
Igen
Nem
A régi jobb volt
NAGYON szuper lett
Látogató számláló
0
3
5
1
6
9
4
Facebook oldalunk
Házhozszállítás

GLS

RSS VALID

[Valid RSS]

Shopmania

Látogassa meg a Bodomeheszet.hu webüzletet a ShopManian

Maxapro

Maxapró-Ingyenes-apróhirdetés

Olcso
Cylex oldalunk
Cylex vélemények
Összes vélemény
TOP termékek
Tanúsítvány
SSL Certificate
Árukereső, a hiteles vásárlási kalauz
Naptár
2023. Március
H
K
Sze
Cs
P
Szo
V
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
Blog
2019.10.11 09:21

Amit a virágporról tudni érdemes

Virágpor

Kevesen tudják, de a virágpor emberi fogyasztásra is alkalmas. Évek óta népszerű kiváló egészségmegőrző tulajdonságai miatt.

Nemcsak mézet, de virágport is egyre többen fogyasztanak. Többféle kutatással is alátámasztották, hogy igen pozitívan hat a szervezetre. Ám mielőtt még a virágport bevezetné az étrendjébe, mindenképp konzultáljon az orvosával! Főleg, ha allergiás a méhméregre, a pollenre, vagy ha állapotos, esetleg szoptat.

Az utóbbi időben ellepték a blogokat és a közösségi oldalakat azok a fotók, amiken a turmixok és pirítósok tetejére virágport szórnak. A következőkben ezt a témát szeretném körbejárni. Miért fogyasztható a virágpor? Milyen előnyei vannak? Miért hirdeti oly sok híresség – Kourtney Kardashian, Gwyneth Paltrow, Meghan Markle –, hogy a virágpor látványosan csökkenti az öregedés jeleit?

Mi a virágpor?

A virágpor a méhek egyik eledele. A virágport a virágból gyűjtik össze, összekeverik a mézzel, a kaptár más összetevőivel, majd hátsó lábaikban ún. zsákokban tárolják, majd behordják a kaptárjukba. Miután a méhek elegendő mennyiségű virágport gyűjtött össze, a lábán tárolt keverék kis szemcsékké kondenzálódik. A méhészek eszközöket használnak ennek a pollennek az eltávolítására, majd így kerül a boltok polcaira.

A végeredmény: apró, ropogós sárga rögök, amelyeket étrend-kiegészítőként használhatunk. Sokan azt írják a virágporról, hogy érdekes keserű-édes íze van. Kevésbé tiszta formában, kapszulában is hozzájuthatunk.

 

Miért fogyasztják az emberek?

Egy tanulmány szerint a virágpor mintegy 22 aminosavat, 18 vitamint, 25 ásványi anyagot, 59 nyomelemet, 11 enzimet vagy koenzimet, 14 zsírsavat, 11 szénhidrátot és körülbelül 25% fehérjét tartalmaz. Ugyanakkor rendkívül gazdag karotinban, de magas a B-vitamin és a lecitin tartalma is. Azok, akik már próbálták, csak pozitívan nyilatkoznak róla: csökkentheti a ráncokat, a rák kialakulásának kockázatát, javíthatja az energiaszintet, felgyorsíthatja a fogyást, illetve egyesek arról is beszámoltak már, hogy mérsékelt fogyasztás mellett csökkentheti a pollenallergiát is. A legtöbb állítás már konkrét kutatásokkal is alá lett támasztva, azonban a virágpor összetétele miatt nem mindegy, hogy a méhek mikor és milyen virágról gyűjtik össze a pollent. Ezért fontos szem előtt tartani, hogy a kereskedelemben kapható virágpor tápanyagértéke nem mindig egyforma.

A virágpor állati eredetű étrend-kiegészítő, amivel kalória jut a szervezetbe. De nem kell megrémülni, soha senki nem szedett fel még plusz kilókat a virágportól, tehát, aki az elhízástól retteg, annak sem kell izgulnia.  A virágpor tárolása:Mindenképp ajánlott száraz, hűvös helyen tárolni, lehetőleg üvegben vagy lezárt edényben. Nem kell fagyasztóba tenni – mint ahogy sokan gondolják – elég, ha csak jól lezárt edényben szobahőmérsékleten tároljuk. A virágpor a kaptárba kerül, itt pedig az év 365 napjában állandó 36 fok van. Viszont a virágok 99%-a – amiből a méhek gyűjtik a pollent – csak nyáron virágzik. Néha kánikulában is, árnyékmentes helyen, szóval ilyenkor kinn biztosan több van, mint 36 fok. A kérdésem a következő: akkor miért kellene fagyasztóban tárolni, amikor erre a természet és a méhek sem képesek? Méhészeti tapasztalatomra hivatkozván arra biztatnék mindenkit, hogy bátran tárolja akár szobahőmérsékleten is a virágport zárt üvegben, mert így sem lesz semmi baja, nem veszít a pozitív hatásaiból.



Mi a különbség a nyers és a szárított virágpor között?

Olvastam már olyat a nyers virágpor élettani hatásáról, hogy ez lényegesen jobb, mint a szárítotté. Nos, gondolkozzunk logikusan, és nézzük meg, hogyan kerül a virágpor begyűjtésre, így még evidensebb lesz a válasz!
Kimennek a méhek a mezőre – a kaptár 5 kilométeres körzetébe –, és ahol virágot találnak, és van benne pollen, virágpor, akkor azt összegyűjtik, majd tovább szállnak egy újabb növény virágjára, és abból is összegyűjtik a pollent. Ezután a kis dolgozók beviszik a kaptárba, majd a méhészek ügyesen megfosztják a családot ettől a terméktől.
Három évtizedes méhész tapasztalattal a hátam mögött elmondhatom, hogy nem minden „csemegét” szabad elvenni a családtól, mert így éhen halnak. Minden esetben hagynunk kell nekik is.

 

 Milyen virágport kapnak a vásárlók?

Mivel a méheket megkérdezni nem lehet, és ellenőrizni sem lehet, hogy mikor milyen virágra szállnak rá, és milyen virágból gyűjtik össze a pollent, így az esetek 90%-ban biztos, hogy vegyes virágport fogunk kapni. Ugyanakkor felmerülhet a kérdése annak, hogy mi van abban az esetben, ha a méhészetet egy nagy tábla napraforgó mellé telepítem? Igen, ebben az esetben a virágpor nagy része biztosan napraforgó lesz. De gondoljanak csak bele, hogy mennyi annak az esélye, hogy az adott kaptároktól mért 5 kilométeres körzetben semmilyen más virág nem virágzik, és nem száll rá a méh pollent, virágport gyűjteni. Lássuk be ennek igen csekély az esélye.
Ezért jelentem ki bátran, hogy az esetek 90%-ban vegyes virágport fog kapni a vásárló, aminek igazából a legjobb a hatása, mert nemcsak egyfajta növény pollenje, jótékony hatása található meg benne, hanem akár több százé is.