Általánosan a méhészetről, a méhek termékeiről
A méhkasokból származó termékeket ősidők óta fogyasztják az emberek, pozitív tulajdonságaikat viszont csak néhány évtizede ismerik behatólag.
Íme, a legismertebb méhészeti termékek:
A méhpempő
Ez egy olyan anyag, amit a dolgozó méhek hypopharyngeal és mandibularis mirigyei választanak ki. Amikor egy petével kizárólag ezt etetik, és ezzel vonják be lárva állapotában, az a pete méhanyává fejlődik. Ez a csodálatos élelmiszer negyvenszer hosszabb élettartamot és meglepő hatékonyságot ad a méhanyának. A méhanya rendkívül gyors növekedése és rendkívül hosszú élettartama már évekkel ezelőtt felkeltette a kutatók figyelmét. A rejtély kulcsa abban van, hogy ezzel a gyöngyszemű zselével kizárólag a méhanya táplálkozik már lárva állapotától kezdve.
Eledelként szolgál a kolónia összes lárvája számára is, de csak azokból lesz méhanya, akik életük végéig méhpempőt fogyasztanak. Ezt az anyagot a dolgozó méhek szekretálják. Felhasználásuk miatt szokás „méhtejnek” is nevezni. Az íze édes-savanykás, állaga pedig zselés.
A méhpempő nagy mennyiségben vizet tartalmaz, de cukrot, fehérjéket, lipideket, ásványi anyagokat és vitaminokat is, valamint 10-HDA zsírsavakat. A méhpempő 10HDA-tartalma a minőség jele.
Propolisz
A szó görög eredetű, a pro azt jelenti, előtte, a polis pedig várost jelent. Ezt az anyagot több mint 2000 éve használjuk, legfontosabb tulajdonsága pedig, hogy flavonoidokban gazdag. A gyantás anyagot a dolgozó méhek gyűjtik össze különböző növényekből vagy sérült fák kérgéből, amikor a nektár és a pollen nem, vagy csak kevéssé elérhető. A propolisz a kaptár belső falainak bevonására és rögzítésére, a szerkezet megerősítésére és a kaptárban lévő nyílások bezárására is szolgál. A méhek így védik a kaptárt a külső hatásoktól.
A propolisz antibakteriális tulajdonságai szintén elősegítik a kaptár egészségét. A propolisz tulajdonképpen a kaptár „természetes pajzsa”.
Méz
Folyékony, édes, illatos – a méz különleges tulajdonságai már évezredek óta ismertek. A méz a méhek emésztőrendszerében termelődik a virág nektárjából. A méhek a nektárt összegyűjtik, átalakítják, egyesítik saját anyagaikkal és tárolják a kaptárban lévő kereteket alkotó viaszsejtekben.
A méz táplálja a méheket, ezért akkor használják fel, mikor egyébként kevesebb eledelhez jutnak.
A méz egy komplex anyag, ami több mint 180 elemből áll. Elsősorban cukrokból, ami közül a legfontosabb a fruktóz (38%) és a glükóz (31%). Ezen túlmenően számos kisebb alkotóelem is van benne: fenolsavak és flavonoidok, glükóz-oxidáz és kataláz enzimek, aszkorbinsav, karotinoidok, szerves savak, aminosavak, fehérjék és α-tokoferol, valamint több mint 30 ásványi elem (kalcium, nátrium, magnézium, kálium, réz, mangán, klór stb.).
500 gramm méz előállításához a méheknek több mint 17 000 utat kell megtenniük, és 8700 000 virágot kell meglátogatniuk.
Ha tanácsra lenne szüksége, vagy a méhpempő rendelésről kérdezne, forduljon hozzánk bizalommal