A propolisz mint csodaszer
A Propolisz, mint csodaszer!
A propoliszról tudni kell, hogy az egyik legerősebb természetben megtalálható antibiotikum, amit az emberek létezése óta csak felfedeztek. Nem hiába használják olyan sok helyen, és olyan sokan. A méhészeti terméke között talán a propolisz az egyik legjobb hatással rendelkező méhészeti csodaszer az egészségünk megőrzésének szempontjából. Nem is ok nélkül fogyasztják olyan sokan. De nézzük is tovább…
Mi is a propolisz?
Nem túl elterjedt talán a másik neve, lehet, hogy valakinek ismerős, de sokaknak nem. Biztos, hogy már hallottuk a Méhszurok nevet, igen ez lenne a propolisznak a másik méhészek között elterjedt név ennek a csodálatos természetes antibiotikumnak. Miért nevezem antibiotikumnak a propoliszt? A cikk későbbi részében erre ki fogunk térni.
A propolisz összetételét nézve, több mint 300 alkotóelemből áll, és rendkívül ragadós anyag, amit még a királyvíz sem old fel.
Megtalálható benne:
- Flavoniod
- Fenolsav
- illóolajok
- kalkonok
- dihidrokalkonok
- katehinek
- B1, B2, B6- C- E- vitamin
- aminosavak
- cserzőanyagok
- ásványi elemek stb...
Nem lehet felsorolni a teljes listát, hiszen erre nem igazán született még komplex tanulmány, hiszen, az sem mindegy, hogy az év mely szakában gyűjtik a méhek a szükséges hozzávalókat. Rendkívül fontos, hogy a propolisz rendkívül fontos az emberi szervezet számára, mivel vannak olyan ásványi elemek, amik másban nem, vagy csak lényegesen kevesebb mennyiségben találhatóak meg.
A propolisz egyik lényeges tulajdonsága, hogy még a szintetikus antibiotikumok a szervezetben a hasznosnak mondható baktériumokat is elpusztíthatják, addig a propolisz kizárólag a káros baktériumok, és vírusok elpusztításáért felelős, és ezzel rögtön az élre ugrott az egészségmegőrzésben. Kimondottan jó a gyulladáscsökkentő hatása, emiatt fogfájásra különösen ajánlott a fogyasztása. A szintetikus antibiotikumokkal ellentétben a rendszeres propolisz fogyasztásnál a szervezet a rezisztens kórokozókat is le fogja gyűrni. Erre egyetlen mesterséges vitaminforrás, orvosság sem képes.
A propolisz fogyasztását különösen ajánljuk asztmásoknak, hiszen a tüdő regeneráló hatása páratlan. Bizonyos kutatások a nap káros sugarával kapcsolatos szervezeti védelmét is előtérbe helyezték. Azon embereken, akik rendszeresen fogyasztottak propoliszt lényegesen kevesebb sejtpusztulást tapasztaltak a vizsgálatok után a kutatók, mint azok, akik nem fogyasztották a propoliszt, így a sugárzás ellen is védi az emberi szervezetet.
Propolisszal a rák leküzdése ellen, lehet, hogy a propolisz lesz a rák ellenszere?
Egy még 2009-es tanulmányban a propoliszt vetették be végstádiumban lévő betegeknél, akik hasnyálmirigy és vastagbélrákban szenvedtek. A kutatókat megdöbbentette a tapasztalat, amit a propolisz fogyasztása után mértek a betegek szervezetében. Kevesebb, mint 80 órával a propolisz rendszeres fogyasztása után már jelentkezett a betegeknél a rákos sejtek növekedésének a csökkenése. Apoptózist – ez egy programozott sejthalál – volt, amit tapasztaltak a betegeknél, azaz a rákos sejteket elkezdte gyógyítani a propolisz az elfogyasztása után. További kutatások azt is bebizonyították, hogy azok a rákos betegek, akik a propoliszt az után kezdték el fogyasztani, hogy bármilyen rákos betegséget diagnosztizáltak náluk, több mint 98%-os esetben lassuló sejtburjánzást, és gyógyuló tendenciát tapasztaltak.
A méhészeti termékek között a propolisz rendelkezik a szervezet legjobb fertőtlenítő hatásával. A propolisz rendszeres fogyasztásánál tapasztalták, hogy a bélrendszerben lévő káros baktériumokat, és élősködőket szinte 100%-ban megtisztította.
Miért pont alkoholban kell a propoliszt feloldani.
Jó kérdés, és mondjuk a választ is. Ha nem oldja még a királyvíz sem akkor, hogy – hogy az etanol oldja? Nem oldja az Ethanol ( orvosi tisztaságú 99%-os tisztaságú alkohol ) sem a propoliszt. Ami nagyon fontos, a propoliszt az alkoholba történő bele tétele előtt szinte porrá őröljük, törjük, majd legalább 23-30 napon keresztül áztatni kell az alkoholban, hogy a propoliszban lévő nélkülözhetetlen hatóanyagokat kioldja belőle, és az elfogyasztása után a szervezetben hamarabb felszívódjon.
Mire alkalmazható még a propolisz.
A következő 10 betegségekre talán az egyik legjobb választás a propolisz fogyasztása.
- Légúti fertőzések.
- Belső fertőzések.
- Bőrproblémák.
- Sebek gyulladásának a kezelésére.
- Immunerősítés.
- Gyulladáscsökkentő hatása páratlan.
- Gombás fertőzések kezelésére
- Torokfájás.
- Gyullad fog, íny kezelésére.
- Fertőzések elkerülésére.
Hogy ajánlott még a propolisz fogyasztása.
Sokaknak problémát okozhat a 99%-os alkohol elfogyasztása, hiszen, az alkohol ilyen töménységben igen erős tud lenni. Biztos a kedves olvasó is ivott már töményebb házi pálinkát, ami mondjuk, 55 fokra van hagyva. Ez igen kemény tud lenni, és nem mindenkinek tolerálja a szervezete. A megvásárolt propoliszt nyugodtan beleönthetjük fél kg Akácmézben, és folyamatos kevergetés mellett addig keverjük még ez 100%-ban el nem keveredik a mézzel. Készüljünk fel, mert legalább 15-20 perces kevergetésben lesz részünk, és mivel a méz sűrű, igen el is fog fáradni a kezünk. Melegíteni TILOS!!! Ebben a formában már „élvezhetőbb” lesz az íze azok számára is, akik nem nagyon kedvelik az alkohol töménységét!
A propolisz nem lép kölcsönhatásba más gyógyszerekkel, legalábbis eddig erre senki nem adott megcáfoló magyarázatot. Nem kell kúraszerűen alkalmazni, hiszen a folyamatos fogyasztása mellett sincs káros hatása a szervezet részére.
A propolisz fogyasztásáról.
Rendkívül kevés embernél – a több mint 30 éves méhészeti pályafutásunk alatt még nem tapasztaltunk ilyet – van allergiás reakció, amit a propolisz válthat ki. Ezt úgy tudjuk leellenőrizni, ha még nem fogyasztottunk propoliszt, hogy egy tiszta bőrfelületre csöppentünk két három csepp propoliszt, és ha egy órán belül nem könnyezünk, nem fulladunk, és nem gyullad be a bőrfelület akkor nem lesz a fogyasztásánál sem allergiás reakció.
Nagyon fontos, hogy 4-5 év alatt nem ajánlott az alkoholos tiszta propolisz tinktúra használata, és fogyasztása. Amennyiben 5 éves gyereknek szeretnék adni, ajánlott kisebb dózist – 20ml – keverni 1Kg akácmézbe, és úgy adagolni napi 2-5 kávéskanállal.
Külsőleg is ajánlott az alábbi problémákra a propolisz használata:
- ekcéma,
- gombásodás,
- fekélyek,
- psoriasis,
- égések,
- sebek,
- pattanások,
- herpesz
Ha tetszett a cikkünk kérlek osszátok meg Facebookon, Instagrammon.
És ha elnyertük a cikkel a bizalmad a propoliszunk iránt akkor IDE KATTINTVA megrendelheted!
Tisztelettel és üdvözlettel: Bodó Méhészet