A méhpempő 12 lehetséges előnye
A méhpempő sárgás-fehéres színű, nem átlátszó zselés anyag, melyet az anyaméh táplálására állítanak elő a méhek. Gyakorta forgalmazzák étrend-kiegészítőként, immunerősítőként, hiszen hatékonyan veszi fel a harcot a különféle betegségekkel, vírusokkal szemben. A hagyományos orvoslásban régóta használják, ám a nyugati orvoslásban történő alkalmazása még mindig ellentmondásos.
A méhpempő 12 lehetséges egészségügyi előnye
A következő 12 pontban a méhpempő lehetséges előnyeit foglaltuk össze:
- Hatékony tápanyagokat tartalmaz
Nagy általánosságban elmondható, hogy a méhpempő vízből, szénhidrátból, fehérjéből és zsírból áll. Ugyan a méhpempő teljes kémiai összetétele még ismeretlen, egyéni fehérje-összetételének és a benne rejlő zsírsavaknak köszönhetően az egészségre mindenképp pozitívan hat.
A kilenc glikoprotein mellett – amit együttesen fő méhpempő protein (MRJP) néven is ismernek – két ismertebb zsírsavat, a transz-10-hidroxi-2-decenoesavat és a 10-hidroxi-dekansavat is tartalmaz. A méhpempőben továbbá nyomelemek és a szervezet egészséges működéséhez szükséges B-vitaminok is vannak.
A méhpempőben megtalálható B-vitaminok:
Tiamin (B1)
Riboflavin (B2)
Pantoténsav (B5)
Piridoxin (B6)
Niacin (B3)
Folsav (B9)
Inozit (B8)
Biotin (B7)
- Antioxidáns és gyulladásgátló hatású
A méhpempő csökkenti a gyulladást és az oxidatív stresszt, ami az antioxidánsok és a szabad gyökök egyensúlyának megbomlását jelenti. Ennek következtében kerülnek túlsúlyba a szabad gyökök a szervezetben.
A méhpempőben található specifikus aminosavak, zsírsavak és fenolos vegyületek erős antioxidáns hatással bírnak, így belső "sebre" vagy gyulladásra egyaránt pozitívan alkalmazhatóak.
- Csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, rendben tartja a koleszterinszintet
A koleszterinszint ugrásszerű megemelkedése sok esetben szívproblémákhoz vezethet, ám a méhpempőben olyan specifikus fehérjék vannak, melyek képesek csökkenteni a koleszterinszintet. Tudományos kutatásokkal bizonyított, hogy már napi 3 gramm méhpempő is képes a koleszterinszint rendben tartásához. - Segíti a sebgyógyulást és a bőrmegújulást
A méhpempő nemcsak belsőleg hat, de gyulladásos bőrbetegségeknél és a sebgyógyításban is sikerrel hasznosítható. Antibakteriális hatása miatt a sebek tisztán tarthatóak vele, ezáltal pedig elkerülhetőek a fertőzések. - A méhpempő specifikus fehérjéi csökkenthetik a vérnyomást
A méhpempő védi a szívet és a keringési rendszert a vérnyomás csökkentésével. Számos kísérlettel bizonyították, hogy a méhpempőben található specifikus fehérjék ellazítják az erek és artériák simaizom sejtjeit, ezáltal pedig a vérnyomást is csökkentik.
6. Az oxidatív stressz és a gyulladás csökkentésével szabályozza a vércukorszintet
A méhpempő javítja a vércukorszint-szabályozást és az inzulinérzékenységet az oxidatív stressz és a gyulladás csökkentésével, emiatt kifejezetten ajánlott a cukorbetegség kezelésére.
Kimutatták, hogy már napi néhány gramm méhpempő fogyasztása is képes csökkenteni a vércukorszintet.
7. Antioxidáns tulajdonságai támogathatják az egészséges agyműködést
A méhpempő antioxidáns tartalma miatt fokozza az agyműködést, javítja a memóriát, csökkenti a depresszió korai tüneteit. Bizonyos kísérletek szerint az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó kémiai lerakódásokat is csökkentheti. - Fokozhatja a könny kiválasztódását és kezelheti a krónikus száraz szemet
Belsőleg alkalmazva a méhpempővel kezelhető a száraz szem szindróma, ami gyakorlatilag könnytermelési problémát jelent. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a méhpempő fokozza a szemen belüli nyálmirigyek könnyszekrécióját. - Öregedésgátló hatással bír
A méhpempő többféle módon képes lassítani az öregedést. Szájon át történő hosszú távú alkalmazása jobb kognitív teljesítményt nyújt, míg számos kozmetikai termék alapanyaga is egyben. Ránctalanító készítmények és arckrémek egyik fő összetevője is lehet, amik egészségesebb, rugalmasabb bőrt eredményeznek. Ezek a termékek képesek eltüntetni a szarkalábakat és fokozzák a kollagéntermelést, mely az élettel teli, fiatalos bőr egyik kulcsa.
10. Támogathatja az egészséges immunrendszert
A méhpempő fokozza az immunrendszer ellenállását a különféle baktériumokkal, vírusokkal szemben. A méhpempőben található MRJP-k és zsírsavak elősegítik az antibakteriális aktivitást, amelyek csökkenthetik a fertőzések előfordulását, és pozitívan támogathatják az immunrendszert. - Csökkenti a rákkezelés mellékhatásait
A kemoterápia és más rákkezeléssel együtt járó negatív mellékhatások enyhítésén is segíthet a méhpempő. Csökkenti a kemoterápia okozta gyulladásos reakciókat, az émelygést, javítja az emésztést és redukálja a kemo által kiváltott szívkárosodás esélyét.
12. Méhpempővel kezelhetőek a menopauza tünetei
A méhpempő a menopauzával kapcsolatos tüneteket is kezelheti. A menopauza a hormonkeringés csökkentését okozza, ami fizikai és mentális mellékhatásokkal, például fájdalommal, memóriakárosodással, depresszióval és szorongással is együtt jár. Egy vizsgálat szerint a méhpempő képes a depresszió korai tüneteinek a kezelésére, és javítja az emlékezetet is a posztmenopauzális nők esetében.
A méhpempő előnyeit sokféle dózisban megfigyelték már, jelenlegi kutatások szerint napi 300–6000 mg méhpempő fogyasztása javallott. Azok számára, akik még nem fogyasztottak soha méhpempőt, ajánlott a legkisebb adaggal kezdeni, mert így elkerülhetőek az allergiás reakciók. Mivel a méhpempőnek nincs hivatalosan ajánlott adagja, fokozott érzékenység mellett érdemes szakember véleményét is kérni a fogyasztást illetően.
Ha tanácsra lenne szüksége, vagy a méhpempő rendelésről kérdezne, forduljon hozzánk bizalommal!